För Beatrice blev våren vid Universiteit van Amsterdam en termin där studier i mänskliga rättigheter, klimat och hållbar utveckling fick sällskap av kulturmöten, museibesök och en guidad tur i Fredspalatset i Haag.
Hej!
Mitt namn är Beatrice Langenskiöld och under vårterminen 2026 var jag på utbyte på Universiteit van Amsterdam (UvA) i Amsterdam, Nederländerna. Utbytet var en del av mitt kandidatprogram i mänskliga rättigheter vid Lunds universitet.
Som utbytesstudent i Amsterdam fick jag möjlighet att läsa en kombination av fem valfria kurser. Jag valde då att rikta in mig på de ämnen jag är särskilt intresserad av inom min kandidat, vilket är minoritetsrättigheter, klimat och hållbar utveckling. Universitetet visade sig vara fantastiskt ur många synpunkter, särskilt när det kom till kompetenta lärare, fina campus och en givande undervisning. När det kom till studiebelastningen upplevde jag att den var relativt mycket större än den jag tidigare haft i Lund, vilket självklart innebar en anpassning i början. Så småningom fick jag dock in bra rutiner och kände att jag kunde kombinera studier och fritid på det sätt jag önskade. Jag fick också äran att bli vald som ambassadör för universitetets Cultural Exchange Ambassadors Programme. Som ambassadör deltog jag i flertalet aktiviteter med andra studenter från olika kulturella bakgrunder med syftet att öka välbefinnande, yrkeskompetens och samarbetsförmåga i interkulturella sammanhang.
Utöver studierna fick jag ta del av många roliga händelser i Amsterdam, däribland Kingsday och tulpanblomningen. Båda dessa händelser gav en härlig inblick i den nederländska kulturen, vilket jag särskilt uppskattade som just utbytesstudent. Jag passade också på att prova massor av olika mysiga caféer, restauranger och brown bars (typiskt nederländskt). Jag åkte till Haag och fick en guidad tur i Fredspalatset och International Court of Justice (ICJ) samt besökte många museum, såsom Rijksmuseum, Anne Frank, van Gogh och Mauritshuis vilket jag verkligen uppskattade. Mitt största tips till andra museumintreserade är att skaffa ett museumkaart som ger obegränsat inträde till majoriteten av alla museum i hela Nederländerna! Slutligen bjöd min fritid också på mycket socialt umgänge där jag lärde känna andra utbytesstudenter från alla världens hörn. Dessa blev så småningom mina nära vänner och de gjorde min tid i Amsterdam till så mycket bättre än vad jag kunnat hoppas på.
Sammantaget gav tiden som utbytesstudent i Amsterdam massvis av nya erfarenheter och minnen för livet. Jag är idag så tacksam för att jag fick möjligheten att åka och kan varmt rekommendera UvA och Amsterdam till andra utgående utbytesstudenter.
Med det sagt vill jag också avsluta min reseberättelse med att rikta ett stort tack till Stockholms Grosshandelssocietet för det generösa bidraget till mitt utbyte!
Med varma hälsningar,
Beatrice