Foto: Axel Strid Text: Axel Strid

Presentationer och collegeturnering i Ann Arbor

För Axel blev utbytesterminen vid University of Michigan en vår med finanskurser, presentationsteknik och ett studentliv som tog över staden när basketlaget vann NCAA. Med resor till Chicago, New York och Puerto Rico som extra minnen.

Hej!

Mitt namn är Axel Strid och under våren 2026 har jag spenderat en utbytestermin på University of Michigan i Ann Arbor som en del av mitt kandidatprogram i Business and Economics på Handelshögskolan i Stockholm.

Under terminen läste jag en blandning av kurser inom framför allt finans, men även kommunikation. En skillnad jämfört med tidigare kurser på Handels var de högre kraven på närvaro och att undervisningen byggde mer på deltagande från studenterna. Detta gjorde lektionerna mer intressanta och givande. Min favoritkurs under utbytet var en kurs i presentationsteknik där man utvecklades genom att hålla flera presentationer, vilket även var ett utmärkt sätt att lära känna sina klasskamrater.

Både den akademiska miljön och det sociala överträffade mina förväntningar. Ann Arbor har ett rikt studentliv där det mesta kretsar kring universitetet. En av höjdpunkterna under våren var definitivt när skolans basketlag lyckades vinna den amerikanska collegeturneringen NCAA för första gången på flera år. Detta märktes tydligt i staden, där tusentals studenter var ute på gatorna och firade.

Ett tips till framtida utbytesstudenter är att resa mycket, särskilt om man åker till ett land långt borta. Under min utbytestermin besökte jag storstäderna Chicago och New York City. Därutöver tillbringade jag en vecka på Puerto Rico, där jag hann med att både bada i regnskogen och se gamla stan i San Juan.

Sammanfattningsvis är jag mycket nöjd med min utbytestermin och tar med mig nya erfarenheter och minnen hem. För framtida stipendiater kan jag varmt rekommendera att spendera en termin på University of Michigan. Jag är tacksam för Grosshandelssocietetens stipendium som möjliggjorde detta utbyte.