Hösten 2025 studerade Harald vid LSE i centrala London. Med kurser inom ledarskap, digitalisering och ekonomi blev utbytet en tydlig brygga mellan teori och praktik i en livlig storstad.
Hej!
Under höstterminen 2025 genomförde jag min utbytestermin vid London School of Economics and Political Science (LSE), mitt i centrala London. Utbytet blev en stark komplettering till mina studier i Business and Economics vid Handelshögskolan i Stockholm, både akademiskt och personligt.
På LSE läste jag främst kurser inom ledarskap, digitalisering och ekonomi. Kurserna gav mig nya perspektiv på hur bolagsstyrning och organisationer förändras i ett allt mer digitaliserat landskap, hur ledarskap och incitament påverkar prestation i team, samt hur globalisering och teknikutveckling omformar städer, marknader och institutioner. För mig blev det en tydlig brygga mellan den ekonomiska analysen jag tränar på Handels och de praktiska frågorna om hur företag faktiskt leds, styrs och utvecklas när data och teknologi blir en strategisk kärna.
Upplevelsen överträffade mina redan höga förväntningar. London var precis så livfullt som jag hoppats, med ett tempo och ett utbud som gör att varje dag kan bli något nytt. LSE i sig kändes dessutom som ett eget litet samhälle: ett campus med allt från service och butiker till sociala ytor enbart för studenter, mitt bland stadens höghus.
Den största lärdomen jag tar med mig hem är hur mycket man utvecklas av att aktivt säga ja: prova nya miljöer, prata med människor utanför sin “bubbla” och ta vara på möjligheter när de uppstår. Kulturellt tar jag också med mig en starkare känsla för hur internationella sammanhang formar ens sätt att tänka och hur snabbt man kan känna sig hemma i en ny stad om man är nyfiken och öppen.
Mina bästa tips till framtida stipendiater är att vara ute i god tid med boende, engagera dig tidigt i studentföreningar och att upptäcka staden på cykel, det är ofta både snabbare och roligare än tunnelbana och taxi.
Stort tack till Stockholms Grosshandelssocietet och deras stipendium för utlandsstudier 2025, som möjliggjorde min termin vid LSE i London.